LGS Başvuru Kılavuzu Yayınlandı!

LGS başvuru kılavuzu içerisinde 2021 LGS başvuru tarihleri ve süreçle ilgili tüm detaylar paylaşıldı. Liselere Geçiş Sınavı kapsamında 8. sınıf öğrencileri önümüzdeki günlerde sınava katılacaklar. Peki, 2021 LGS sınav yerleri ne zaman açıklanacak, Liselere Geçiş Sınavı hangi tarihte?

  

Binlerce öğrencinin katılımı ile gerçekleşecek olan Liselere Geçiş Sınavı’nda detaylar paylaşıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan kılavuz başvuru tarihleri ve sınav merkezleri ilanı ile ilgili bilgilere de yer verildi. İşte adayların dikkat etmesi gereken tüm detaylar…

2021 LGS başvuru kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından adayların bilgisine sunuldu. 5 Nisan 2021 Pazartesi günü başlayan başvurularda adayların dikkat edeceği hususlar kılavuzda yerini aldı.

KILAVUZUN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

LGS BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

5 Nisan 2021’de başlayan başvurular 14 Nisan 2021’de tamamlanmış olacak. Başvurular merkezî olarak Bakanlık tarafından yapılacak.

LGS SINAV GİRİŞ YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

8. sınıf öğrencilerinin katılımıyla düzenlenecek olan Liselere Geçiş Sınavı için sınav merkezleri 27 Mayıs 2021 tarihinde e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminden ilan edilecek.

LGS 2021 HANGİ TARİHTE YAPILACAK?

6 Haziran 2021 tarihinde yapılacak olan sınavın sonuçları ise 30 Haziran 2021 tarihinde erişime açılmış olacak.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

2020-2021 öğretim yılında özel eğitim uygulama okulları ile bu okulun programlarının uygulandığı özel eğitim sınıfları hariç resmî, özel ve imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıfında öğrenim gören tüm öğrenciler ile geçici eğitim merkezlerinde örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşıyan 8’inci sınıf öğrencilerinin, Merkezî Sınav başvurusu Bakanlık tarafından yapılacaktır. Ancak, başvurusu merkezî olarak yapılacak bu öğrencilerin, sınava katılma zorunluluğu bulunmayacaktır.

Geçici eğitim merkezlerinde örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşıyan 8’inci sınıf öğrencilerinin Merkezî Sınav başvurularına dair bilgiler, okul koordinatörleri tarafından YÖBİS üzerinden kontrol edilerek gerekli güncelleme işlemleri 14 Nisan 2021 tarihine kadar tamamlanacaktır.

Merkezî Sınav başvurusu Bakanlık tarafından yapılan resmî, özel ve imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıfında öğrenim gören tüm öğrenciler, 05 Nisan 2021 tarihinden itibaren Merkezî Sınav başvurularına dair bilgilerini e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden görebileceklerdir.

Başvuru işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirileceğinden bilgileri güncel olmayan öğrenciler bu durumu, kayıtlı oldukları okul müdürlüklerine bildireceklerdir. Okul müdürlükleri, öğrencilerin bilgilerini (fotoğraf, MERNİS-nüfus kayıtları, zorunlu yabancı dil, muafiyet durumları, denklik kayıtları, sınav tedbir hizmeti gibi) 14 Nisan 2021 tarihine kadar kontrol ederek gerekli güncelleme işlemlerini tamamlayacaklardır. Öğrencilerin elektronik ortamdaki bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlükleri sorumlu olacaktır.

2.2. Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin Merkezî Sınav başvurusu, örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşımak ve öğrenim gördüğü okulun 8’inci sınıfında devam ediyor olmak şartıyla, Bakanlık tarafından yapılacaktır. Öğrencilerin, sınava katılma zorunluluğu bulunmayacaktır. Başvuru işlemleri ve özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerle ilgili işlemler Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecektir. Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için uygulanacak sınav tedbir hizmetleri ile ilgili EK-2 formlarını düzenleyerek 15 Nisan 2021 tarihine kadar ÖDSGM’ye bildirecektir.

Leave a comment